12 marca 2024
Kwestie związane z dostępem do informacji publicznej reguluje ustawa z 27 kwietnia 2022 r.
12 grudnia 2023
Niezmiernie miło nam poinformować, że w dniu 8 grudnia 2023 roku Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego
12 marca 2024
Wniosek o dostęp do informacji publicznej

Kwestie związane z dostępem do informacji publicznej reguluje ustawa z 27 kwietnia 2022 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej: ustawa odip). To tam znajdziemy informacje, jakie dane należy traktować jako informację publiczną i jak w praktyce uzyskać do niej wgląd. Warto pamiętać, że podmioty publiczne mają także obowiązek upubliczniania dużej części informacji publicznej chociażby w Biuletynie Informacji Publicznej. Warto zatem przeglądać odpowiednią stronę WWW BIP danej jednostki, bo być może umieszczono tam potrzebne dane i nie będzie konieczne indywidualne ubieganie się o dostęp do dokumentacji.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 lutego 2012 r. (sygn. akt I OSK 2215/11) wskazał, że: „(...) umowy w sprawach zamówień publicznych są jawne i podlegają udostępnieniu na zasadach określonych w przepisach o dostępie do informacji publicznej. A zatem do spraw wszczętych w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej podmiot zobowiązany do jej udzielenia stosuje przepisy tej ustawy przy uwzględnieniu szczególnych unormowań ustawy – Prawo zamówień publicznych.

 

Jawność umów w sprawach zamówień publicznych na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej wyłącza możliwość odmowy ich udostępnienia z powołaniem się na którąkolwiek z tajemnic ustawowo chronionych. Nie jest zatem dopuszczalne wydanie decyzji odmawiającej udostępnienia umów w sprawach zamówień publicznych, gdyż są one jawne.

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego tego rodzaju regulacja prawna zawarta w ustawie Prawo zamówień publicznych nie oznacza, że inne niż umowy dokumenty dotyczące postępowań przetargowych i szeroko pojętej realizacji zamówień nie zawierają informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu. Ustawa ta zawiera uregulowania szczególne, które należy uwzględniać przy stosowaniu trybu dostępu do informacji publicznej”.

Aktualności / BLOG

 

 

                  grupa doradcza

 
 

 

Zadzwoń do nas:

+48 726 395 654

12 marca 2024
Kwestie związane z dostępem do informacji publicznej reguluje ustawa z 27 kwietnia 2022 r.
12 grudnia 2023
Niezmiernie miło nam poinformować, że w dniu 8 grudnia 2023 roku Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Copyright by SKD grupa doradcza